Pokud také patříte mezi uživatele internetu, kterým vadí otravné, leckdy obsah kryjící, reklamy a není vám jedno, kdo váš pohyb na internetu sleduje, pak čtete ten správný článek. V následujícím odstavci rozepíši jednoduché základní zabezpečení prohlížeče za pomoci běžně dostupných rozšíření (pluginů) do prohlížeče.
Na poli blokování reklam je již dlouhou dobu znám plugin zvaný AdBlock, resp. jeho komerčnější odnož AdBlock Plus. Tento plugin je velice efektivní co se týče vyhledání a zablokování reklam a jeho seznamy (co blokovat) jsou často doplňovány a obnovovány. Bohužel se tento způsob blokování reklam stal natolik populární, že některé weby začali toto blokování detekovat a v závislosti na to blokují uživateli obsah, nebo generují reklamy odlišným způsobem, který AdBlock nedetekuje. Proto je v dnešní době nezbytné tento plugin doplnit dalším, který krom reakce svého hlavního účelu, kterým je znemožnit vaše sledování na webu, i znemožňuje detekovat AdBlock a většinou i blokuje skripty zobrazující reklamy alternativním způsobem. Tento plugin se nazývá příznačně Ghostery.
Tyto dva pluginy je vhodné doplnit ještě pluginem s názvem HTTPS Everywhere, který u webů podporujících zabezpečenou komunikaci vynutí komunikaci přes zabezpečený kanál. Tudíž znemožní sledovat co na daných webových stránkách sledujete, jelikož provoz mezi vámi a daným webem je šifrovaný (HTTPS).
Co se týče AdBlocku, doporučuji využít jeho nekomerční verzi, bez přídomku Plus.
Pluginy:
- AdBlock – blokování reklam a šmírovátek sociálních sítí se správnými filtry
- doporučuji filtry s názvem:
- Český a slovenský + EasyList
- EasyList
- Adblock Warning Removal list (removes warnings about using ad blockers)
- Odkazy do jednotlivých prohlížečů:
- doporučuji filtry s názvem:
- Ghostery – blokování sledování, sociálních sítí a pod. (žádost o registraci ignorujte a při počátečním nastavení dát blokovat vše)
- Odkazy do jednotlivých prohlížečů:
- HTTPS Everywhere – vynucování zabezpečeného spojení s webovou stránkou
- Odkazy do jednotlivých prohlížečů:
V budoucnu sepíšu i návody na instalaci a detailní nastavení jednotlivých rozšíření aby bylo vše všem jasné. Pokud vám na webu/facebooku něco nefunguje a máte instalovány výše zmíněné pluginy s maximálně blokujícím nastavením, je to co vám nefunguje zřejmě funkcionalita, která vás sleduje, krade vám data nebo vás jinak poškozuje.
Oba reklamy/skripty blokující pluginy mají i tzv. white list, tedy seznam povolených webů. Doporučuji používat. Pokud má nějaká webová stránka pouze decentní nerušící reklamy, tak bych jejich zobrazení doporučil ponechat. Podporujete tím tvůrce daného webu a zvyšujete jeho motivaci vydávat i další pro vás zajímavý obsah.
Weby stylu velkých novinových serverů v Čechách doporučuji striktně blokovat jak reklamy tak i všechny vymoženosti sociálních sítí na nich, jelikož jste za pomoci těchto sociálních tlačítek sledováni a profilováni (v závislosti na tom vám pak chodí spam na míru, nebo se zobrazují na míru určené reklamy, nebo v horším případě jste cílem sociálního inženýrství a tedy někdo shromažďuje vaše osobní data).