Zvědavost mi nedala a tak jsem na týden vyzkoušel mobilní telefon s operačním systém android. Do ruky se mi náhodou dostal kousek od společnosti Samsung, nazvaný Galaxy Core Prime (SM-G360FZWAETL).
Telefon je od pohledu i podle stránek samsungu zaměřen na design, tak jsem zprvu nečekal žádnou slávu. Překvapením pro mě je display a jeho podání barev a reakce. Ovšem hned to překvapení uzemnilo podsvícení, které je pouze manuální, zřejmě v této cenové relaci normál, a ani na maximální jas není na slunci čitelný. Dalším překvapením pro mě je fotoaparát, který pořizuje na tuto cenovou kategorii velice dobré fotky.
Trochu nešťastným shledávám pozici tlačítek pro odemykání telefonu a změnu hlasitosti. Jsou umístěná proti sobě, takže ať chytnu telefon jak chci, ovládat se čistě jednou rukou nedá. V tomto ohledu jsem zřejmě zhýčkán rozložením od Lumií.
Telefon působí kvalitním dojmem a zpracování je dobré, nic nevrže, nic co by nemělo se nehýbe.
Poměrně nešťastně je vystouplá optika fotoaparátu, takže telefon při položení na plochu není stabilní a stříbrný plast okolo display se rychle odře, jelikož je to styčná plocha při položení. Rámeček displaye působí kovovým dojmem, ale jedná se o plast, který má povrchovou úpravu vzhledu kovu. Jakmile se do něj udělá rýha, škrábanec, tak prosvítá původní bílá barva plastu.
Toť vše k hardwaru, který je na svou cenovou relaci dobrý.
Telefon obsahuje Android 4.4.4 s grafickou nástavbou od Samsungu, kterou shledávám odpornou. Telefon je plný předinstalovaných aplikací (na to jsem vyloženě alergický), které nejdou odstranit, pouze zakázat. Jsem zřejmě zhýčkaný čistým androidem od Cyanogenmodu. U telefonu je grafické rozhraní dělané na jednoduchost a já jakožto technický typ postrádám své oblíbené možnosti nastavování.
Telefon běhá plynule a neseká se, pokud ho nenecháte na přímém sluníčku nebo v kapse která je vystavená přímému slunečnímu svitu. Pak se telefon přehřeje a stává se prakticky neovladatelným, přestane reagovat a pomůže až stín a restart.
I s přibližně 20 aplikacemi fungoval android plynule a nezadrhával se. QR čtečka fungovala s fotoaparátem parádně, NFC TagInfo pro čtení čipových karet také shledalo NFC vybavení telefonu jako dostatečnou. Tedy s telefonem je možné i platit, pomocí NFC a nějaké té bankovní aplikace vaší banky. Já k tomuto mám averzi a raději zůstanu u bezkontaktních karet a přístupu z internetu do svého bankovnictví.
Telefon podporuje 4G sítě, tedy to krásné české LTE, ač jeho signál zdá se mi poněkud nedostižným, plný signál LTE jsem neměl ani v Praze. Internet ať už s 3G nebo 4G/LTE běhal parádně, až se budík u mého datového tarifu protočil. Proto jsem také rychle instaloval appku Opera MAX, která komprimuje všechna nešifrovaná spojení a ušetří tak dle jejich slov až 50% dat. Jelikož valná většina aplikací používá šifrované kanály, tak to zas tak slavné není. GPS neměla sebemenší problém ani s navigováním v autě, ani MHD a to jak v aplikaci Google Mapy tak i u Seznamáckých map.
Celkově na mě telefon udělal dobrý dojem, ale déle bych jej používat nechtěl. Zní to sice blbě, ale je na mě moc lehký, jsem zvyklý na svou lumii 900, která je 4x tak těžká. Telefon je lehký, tenký a pro nenáročné i krásně jednoduchý co se týče ovládaní. Při intenzivním používání vydrží baterie cca 5 hodin (chatování a čtení webovek).
Hodnocení androidu a použitých aplikací si ještě nechám do dalšího článku.
No, tak stačil jeden pád na zem a telefon je jak kdyby zažil Ardeny.
Je vidět, že Samsung hledí jen na design a cenu.
Použité kvalitní materiály, pevnost a odolnost, to jsou slova, která se s tímto modelem opravdu nedají použít.