Nokia Lumia 830

L830Po dvouletém užívání svého kladiva na čarodejnice, Lumie 900, jsem se rozhodl přesedlat na novější hardware, který podporuje nový operační systém. Lumia 830 na první pohled vypadá velice elegantně a zlatá varianta i poněkud draze. První srovnání obou modelů vyznívá lehce nepříznivě pro L830, jelikož se jedná o model nižší řady. Zpracování L830 je kvalitní, plastový kryt nevrže, display je dostatečně kvalitní i když na amoled display v L900 nemá ani zdaleka. Fotoaparát je na podobné úrovni jako u L900, i když fotky nejsou tak ostré.
Celkově je mobil lehčí, větší a díky novému systému i uživatelsky přívětivější pro náročnějšího uživatele. L900 s posraším systémem Windows Phone 7.8 neumožňovala příliš uživatelského přizpůsobení, nebyli vesměs žádné aplikace vyjma těch nejznámějších.
Po nedávné instalaci Windows Mobile 10, nejnovějšího systému z dílny Microsoftu došlo k znatelnému zpomalení, nikoli však systému samotného, ten běhá rychle a stabilně, ale hlavně těch nejznámějších aplikací jako je messenger, či facebook. Tyto aplikace zřejmě nikdy nepotkali optimalizaci a tak jejich spuštění a provoz je náročnější. Systém je na tomto stroji podporován oficiálně, takže mobil dostává nejnovější updaty a vše funguje a bude fungovat jak má.
Všude avizované nedostatky WM10 jsem jaksi nepotkal, neshledal pravdivými.
Výdrž na baterii se po instalaci WM10 zprvu zkrátila, ale následující updaty již vylepšili chování systému na úroveň WP8.1, při aktivním používání den, a když se vyřadí z provozu zhůvěřilosti od facebooku, tak telefon vydrží i déle.
Celkově shrnuto, mohu tento telefon pouze doporučit. Jedná se o skvěle zpracovaný stroj, který běhá jak na drátkách. Výhodou oproti konkurenci shledávám především fotoaparát a display, který lze ovládat i v rukavicích a je naprosto čitelný i na ostrém slunci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *