Po dlouhé době jsem se dokopal k tomu dokončit druhou polovinu informací o mnou používaných aplikacích na OS android.
Začnu svou oblíbenou Operou. Dovolím si tvrdit, že je minimum lidí, kteří by se s touto legendární mobilní verzí tohoto prohlížeče nesetkali. Vyzkoušel jsem jak Operu mini, tak i modernější a použitelnější Operu už bez dalšího pojmenování. Druhá zmíněná je dle mého názoru použitelnější na všem co má 4 a více palců. Funkčně jsou na tom obdobně. Nejzajímavější součástí je samozřejmě šetření dat, jež je součástí prohlížeče. I když v dnešní době se tímto chlubí většina top prohlížečů, algoritmy opery pro mobilní telefony jsou světelné roky před nimi. Opera dokáže ušetřit i o polovinu dat více než chrome. Samozřejmě, že otázkou je, jestli to v dnešní době má smysl.
V tomto ohledu je možno zajímavější jiná aplikace od společnosti Opera. A tou je Opera Max, což je jednoduchá aplikačka pro šetření dat napříč celým systémem. Aplikace je schopna minimalizovat spotřebu dat u všech nešifrovaných (http) spojení, takže se spotřebou těch nejrozežranějších aplikací, jako je messenger a Facebook vám moc nepomůže (jejich přenosy probíhají šifrovanými kanály). Plusem této aplikace je ušetření spotřebovaných dat, ale také jistá ztráta soukromí, jelikož všechna data, která jdou skrze servery Opery jsou statisticky analyzována. Když se nad tím člověk zamyslí, tak je to vlastně jedno, protože opera vám to na rozdíl od Googlu řekne, Google analyzuje vše co na androidu děláte bez vašeho vědomí. Proto jsou jejich reklamní systémy tak úspěšné a vy vidíte v těch bannerech vždy jen to co souvisí s vašimi zájmy a pohyby.
Skype je další appkou, kterou jsem používal a musím konstatovat, že nezklamala. Kéž bychom na Windows Phone měli také takovou appku a ne toho kočkopsa vytvořeného pro WP7.
Dále jsem používal VLC pro přehrání všeho možného, jelikož stejně jako u PC verze jsem nenarazil na problém s přehráváním. Zřejmě umí totéž, co PC verze tohoto oblíbeného přehrávače.
Zkritizovat bych chtěl aplikaci Youtube, která ač je designově a uživatelsky velice přívětivá, nelze plnohodnotně využívat, jelikož stačí ji dát na pozadí, zhasnout obrazovku nebo se snažit dělat cokoliv jiného než sledování, jak vyskakují reklamy od googlu, tak se přehrávání stopne. Hnus!
A proto jsem zvolil lepší a daleko propracovanější Spotify. To je dle mého zatím nejlepší služba pro přehrávání hudby na mobilní platformě. A to i v případě, že nemáte zaplacený premium poplatek.
Office pro Android nemá smysl rozebírat, jedná se o kvalitní aplikace z každého pohledu.
Ač jsem z pohledu windows phone jakožto bezpečného systému považoval antivir v mobilu jako zbytečnost, po chvilce užívání androidu, jsem raději využil služeb české společnosti Avast. Antivir mobil nijak neomezoval, mimo rámec mého nastavení a ač jsem se s hrozbou nesetka, má poměrně dobré recenze.
Dále jsem používal aplikaci aliexpresu a ebaye, pro nákupy z ciziny a musím konstatovat, že obě splnily požadavky na použitelnost i jsou poměrně líbivé. Aplikace aliexpresu má jeden malý bonus v podobě 5% slevy na vše zakoupené skrze tuto aplikaci.
Toť vše z mého krátkého používání OS Android, třeba vám mé názory pomohou při výběru appky. 🙂