Obnova dat z disku

reuva_logoJako spousta lidí, tak i já jsem přišel o svá data z mého usb flash disku a zatoužil jsem po jejich obnovení. V mém případě došlo k úmrtí a následnému obživnutí flashky, ale reinkarnace bez dat… Hlavní chybou bylo, že jsem tato data neměl nikde zálohovaná a tak bylo potřeba je nějak získat zpět. V případě usb flash disku to není nic složitého, buďto to chce nějaké ty znalosti a nebo šikovný program.

Jelikož nedisponuji potřebnými znalostmi, spokojil jsem se se stažením „nějakého“ toho freeware (tedy zdarma) programu pro obnovu dat. Hned zpočátku hledání jsem narazil na nemálo podvodů, programů tvářících se, že jsou zdarma a následné vyžadování nákupu atd… Není snadné najít vhodný a hlavně funkční návod a program. S instalování softwaru z neznámých zdrojů buďte opatrní, jelikož jsem při svém hledání narazil i na několik trojských koní (virus) alá obnova dat program.

V současné chvíli mám již svá data zpět a musím doporučit program Recuva. Tento software na obnovu dat, nejen z usb flashek, ale i z HDD a SSD (obnova z SSD je díky trimu kapitola sama pro sebe, minimální šance na zisk dat), mě oslovil zejména svou jednoduchostí a snadným ovládáním. Možnosti nastavení a specifikací vlastních požadavků na obnovení jsou opravdu velkolepé.
V mém případě jsem obnovoval celý obsah flash disku, ale v případě že potřebujete obnovit jen jeden určitý soubor, je výborné, že Recuva umožňuje specifikaci obsahu, který má být obnoven.

Níže naleznete pár mých screenů z programu Recuva. Jestli vám ten vzhled něco připomíná, pak ano. Tento software je od vývojářů oblíbeného softwaru na čištění nepotřebných a osobních dat ze systému zvaného CCleaner.
Obrázky nejsou z situace kdy jsem obnovoval svá data. Pustil jsem obnovu na téměř prázdný HDD, který v mém notebooku hraje až druhé housle, proto to našlo pouze jeden soubor, který byl smazán. Resp. Bylo jich nalezeno mnoho, ale všechny ostatní jsou aktivní, tedy nesmazané. Běžné Recuva najde velké množství souborů. Některé lze obnovit a jiné už ne, jelikož jejich pozice byla přepsána novými daty nebo nenávratně poškozena.
Jak jsem již výše zmínil obnova dat z usb flash disku je pro tento program i jiné hračka. Totéž se dá říci o klasickém plotnovém disku (HDD), ale v případě, že jste si smazali důležitá data na SSD a to je jako systémový disk, měli by jste postupovat co nejrychleji. U SSD se pro udržení životnosti disku používá trim (přesouvá data z opotřebených míst na ty méně opotřebené) a ten tedy zvyšuje riziko, že daná oblast s daty, které je potřeba obnovit, bude přepsána jinými (pak už svá data obnovíte jen horko těžko, ale lze to „občas“).

Dost bylo textu, teď malý náhled.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *